Na to ako si vybrať tú správnu vaňu mám jednoduchú odpoveď. Vyberte si takú, ktorá vám tvarovo a rozmerovo vyhovuje a materiál vane riešte až potom, ak vôbec. Prečo to tvrdím?
Veľa ľudí sa pri riešení kúpeľne zamýšľa nad rôznymi možnosťami výberu ako je napríklad materiál vane, jej tvar, veľkosť a podobne. Porovnávajú zjavne neporovnateľné vlastnosti rôznych výrobkov aby si nakoniec utvorili ten svoj “správny” názor a urobili správne rozhodnutie. Veď kúpeľňu predsa robia na niekoľko rokov.
V tomto článku nebudem venovať možnostiam a dileme či dať od kúpeľne vaňu či sprchu, alebo oboje. Predpokladám, že v tom máte jasno a viete čo vám robí dobre – teplý relaxačný kúpeľ, alebo osviežujúca ranná sprcha. 😉 Každá možnosť má svoje výhody, o ktorých by sa dal napísať samostatný článok.
Ako vyberám vaňu pre mojich klientov
Ja sa pri navrhovaní kúpeľne najprv zameriavam na daný priestor, vnútorné členenie a požiadavky klienta. Následne hľadám vhodné miesto pre vaňu a s miestom súčasne rozmýšľam nad jej tvarom a rozmerom. Dnes už existuje toľko rozličných výrobcov vaní, že je možné na trhu nájsť takmer akýkoľvek tvar či rozmer. Sú určité ergonomické obmedzenia, ktoré je potrebné brať do úvahy, ako napríklad minimálnu šírku aspoň 70cm, ale tých je málo. Preto si môžete vyberať vane klasické “obdĺžnikové”, rohové (dnes už málo používané), asymetrické (alebo aj pol-rohové), okrúhle, oválne, štvorcové, voľne stojace.
A presne preto tvrdím, že je dôležité aby ste si vybrali hlavne tvar a rozmer vane. Až potom je správny čas kedy môžete rozmýšľať nad tým aký materiál vane si zvoliť a na ďalšie špecifiká.
Som presvedčený, že na bežné používanie vám rovnako dobre poslúži aj vaňa akrylátová aj smaltovaná, či vyrobená z liateho mramoru.
Každý materiál má ale svoje špecifické vlastnosti, na ktoré je dobre myslieť pred finálnym výberom. Aby som vám to uľahčil a zjednodušil tak tu nebudem vypisovať všetky ich vlastností, tie nájdete na stránkach výrobcov. Mám však skúsenosti z praxe, o ktoré sa rád podelím, aby som vám výber uľahčil.
Základné tipy pre výber správnej vane
- Ak potrebujete pravouhlú – obdĺžnikovú vaňu, klasických tvarov a rozmerov (do 180cm) tak sa popozerajte po vaniach smaltovaných. Tento tvar je cenovo zhodný s akrylátovými, no odolnosť majú oveľa vyššiu.
- Páči sa vám pol-rohový tvar vane? Určite akrylát! Smaltované asymetrické vane sú niekoľko krát drahšie ako akrylátové. Akrylátové vane nájdete na trhu v širokej ponuke za podobné ceny.
- Plánujete vo vani kúpať aj vášho domáceho miláčika (nemyslím tým manžela :-D)? Jednoznačne smalt, pretože akrylát by vám zničil, doškriabal.
- Snívate o vani voľne stojacej? Máte na výber akrylát alebo liaty mramor. Mramor je oproti akrylátu tuhší a vaňa je tak stabilnejšia a pevnejšia – ale aj drahšia. 🙂
- Zvažujete či si dať na vaňu čelný panel alebo ju podmurovať? Ja som určite za podmurovanie, pretože to vaňu spevní a vy sa zbavíte starostí s odpadávajúcim čelným panelom.
- Ak plánujete vaňu využívať aj na sprchovanie aj na kúpanie, tak sa obzerajte po modeloch s rovným dnom, ideálne s väčšou šírkou – aspoň 80cm.
- Máte radi perličkový kúpeľ a uvažujete o hydromasážnej vani? Tak smelo do toho. Vyberajte si znova podľa tvaru a rozmeru, pretože hydromasážne systémy je možné zabudovať takmer do každej vane.
Ktorý materiál vane je ten naj?
Je to ako s otázkou, ktorý smartfón či automobil je ten najlepší. Každému vyhovuje niečo iné a každý má iná zvyky a potreby. Ak by existovala ideálna odpoveď tak by sme ju už dávno vedeli.
V predošlom článku som nedávno spísal podrobné informácie o kúpeľňových radiátoroch a o rôznych možnostiach ich napojenia. Ak ste ho ešte nečítali tak smelo do toho.
A nezabudnite tento článok zdieľať so svojimi známymi.