Interiérový dizajn pre zaneprázdnených ľudí

Návrh kúpeľne – prečo a aký radiátor si vybrať

Stručný sprievodca pri výbere vhodného radiátora do novej kúpeľne.
biely radiátor v kúpeľni
Uverejnené 22 júl, 2018

V predošlom článku som písal o hľadaní inšpirácie pred samotným zariadením novej kúpeľne. Uviedol som vám zopár tipov ako a kde hľadať skvelé inšpirácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní vašej vysnívanej kúpeľne. Dnes sa spolu pozrieme na kúpeľňový radiátor a povieme si aký výkon radiátora budete potrebovať k tomu aby ste sa cítili príjemne vo svojej kúpeľni.

Pri riešení hrubej stavby a príprave rozvodov v kúpeľni je potrebné myslieť okrem vody a odpadu aj na umiestnenie a napojenie kúpeľňového radiátora.

Prečo uvažovať nad radiátorom v kúpeľni?

Možno si poviete, že vám radiátor netreba, pretože máte podlahové kúrenie, či už elektrické alebo teplovodné. V takom prípade sa zamyslite nad tým ako a kde budete sušiť mokré osušky a uteráky. Asi poputujú priamo do práčky, alebo …….ich necháte uschnúť na sušiaku. 😉 No dá sa to vyriešiť aj elegantnejšie, pomocou kúpeľňového radiátora.

Ak ste ešte stále presvedčený, že radiátor jednoducho nepotrebujete, tak vám uvediem jeho ďalšie výhody:

  • Väčšinu rebríkových radiátorov môžete napojiť na čisto elektrickú prevádzku. Takže si doprajete pocit tepla a príjemnú atmosféru aj v prechodnom období mimo vykurovacej sezóny.
  • Elektrinu k radiátoru dotiahnete kedykoľvek pred nalepením obkladov, takže chýbajúce rozvody nie sú prekážka.
  • Vďaka radiátoru napojenom na podlahové kúrenie máte v kúpeľni rýchlejší nábeh tepla.
  • V zime si dokážete rýchlejšie usušiť vlhké oblečenie.
  • Dizajnové radiátory sú praktickým a dnes už aj elegantným doplnkom kúpeľne, takže máte 2v1 (napríklad radiátor so integrovaným zrkadlom). 😉
Radiátor Nila so zrkadlom

Radiátor so zrkadlom Zdroj: http://www.lotosan.sk/obchod/vykurovanie/nila-radiator/

 

Možnosti napojenia

Spôsobov ako napojiť rebrík k prísunu tepla je viacero a určite ste o niektorých už aj počuli. Nebudem do detailov popisovať všetky možnosti ale poviem vám zaručené tipy ako to urobiť podľa mňa čo najlepšie. B-)

Väčšina nových kúpeľní má v dnešnej dobe už podlahové vykurovanie. Ak máte takýto spôsob kúrenia a chcete mať v kúpeľni radiátor, tak požiadajte majstrov aby vám spravili tzv. „odbočku“ pre radiátor. Voda z podlahovky vám prebehne cez radiátor a pokračuje ďalej do podlahovky. Zvyčajne to je možné urobiť ešte pred vyliatím poteru.

Vzdialenosť rúrok medzi prívodom a spiatočkou do podlahovky odporúčam nechať na 5cm.

Nedávajte si robiť rozvody na rozmer podľa šírky radiátora napríklad na 60cm. Vysvetlím aj prečo.

Ak budete mať rozvody na 5cm tak tam kúrenár použije tzv. jednobodové pripojenie. Na takéto pripojenie na nasunie radiátor, ktorého šírku si viete prispôsobiť až vo finále. Ak tam teraz spravíte rozvody na šírku povedzme 60cm a neskôr nájdete nádherný dizajnový radiátor so šírkou 50cm tak máte problém.

Ďalšou výhodou je aj to, že ak radiátor napojíte v jednom bode, tak druhé pripojovacie miesto zostane voľné na prípadné dodatočné napojenie elektrickej tyče. A tak si jednoducho vytvoríte radiátor s kombinovanou prevádzkou, ktorý si zapnete kedykoľvek počas roka. Aj keď ešte nie je spustené kúrenie.

Ak nemáte podlahové kúrenie, tak stále môžete radiátor napojiť na čisto elektrickú prevádzku. Zhruba 20 až 30cm nad podlahou si nechajte spraviť prívod 230V, na ktorý neskôr napojíte elektrickú vykurovaciu tyč. Pri tomto spôsobe sa ešte na chvíľu zastavíme. Ak má byť totiž radiátor hlavným vykurovacím telesom tak je vhodné uvažovať aj nad jeho výkonom. Aby ste mali príjemný pocit keď vyjdete zo sprchy.

 

Výkon radiátora

Existuje mnoho spôsobov výpočtov pre odhad odporúčaného výkonu radiátora v kúpeľni. Mne sa osvedčil tento. Odmerajte si šírku, dĺžku a výšku kúpeľne. Použite vzorec na výpočet objemu miestnosti.

Šírka v metroch * dĺžka v metroch * výška v metroch= objem kúpeľne v metroch kubických.

Tento údaj vynásobíme koeficientom 40 (novostavby) prípadne 50 (rekonštrukcia). Výsledné číslo je odhadovaný odporúčaný výkon radiátora.

Tento údaj si porovnajte s výkonom uvedeným pri popise rebríka a ak je rovnaký či vyšší tak je všetko ok. Ak bude aj o málo nižší tak by to malo byť taktiež v poriadku, pretože celkový objem miestnosti bude reálne menší o objem nábytku, sanity…rovnako je kúpeľňa sčasti zohrievaná aj od susediacich izieb.

 

Aký tvar – farbu vybrať pre radiátor?

A teraz prichádza to najdôležitejšie z pohľadu dizajnu. Výber tvaru radiátora nenechávajte na náhodu a určite sa nerozhoduje len podľa ceny. Drahšie radiátory majú zvyčajne aj okrem značky aj určité praktické výhody, ktoré nemusíte na prvý pohľad vidieť. Možno vám o nich ani v predajni nepovedia a tak môžete mať pocit, že kupujete predražený sušič na uteráky.:-D

Ak sa pozriete na niektoré rebríky pohľadom dizajnéra, tak uvidíte rozdiely napríklad v ich uchytení na stenu, ktoré je umiestnené tak, že vôbec neprekáža pri sušení uterákov. Na takom rebríku vysušíte naraz viac uterákov, čo je vhodné napríklad pre rodiny s deťmi. Až pri jeho používaní si poviete, že to bola dobrá kúpa a budete mať z nej výborný pocit. Takýchto detailov môže byť viac, len ich treba hľadať, alebo si nechať poradiť od odborníka.

Čo sa týka farby radiátora, tak tu jednoznačná odpoveď neexistuje. Existujú ale určité pravidlá, ktorých sa držím pri návrhu kúpeľne.

  • Ak je umiestnenie radiátora niekde za dverami, v kúte tak ho zvyčajne vyberám tak aby nepútal na seba pozornosť. Pozornosť radšej presuniem pomocou farieb a dekorácií na inú časť kúpeľne.
  • Ak je blízko pri umývadle tak môže byť aj farebný, dizajnový, no jeho tvar a farbu vyberám podľa celkového návrhu kúpeľne. Niekedy je kontrastný k obkladom, inokedy splýva.
  • Keď má byť blízko dosahu vody a má sa jednoducho udržiavať, tak určite nevyberám chrómové prevedenie.
  • Ak je to hlavné vykurovacie teleso, tak vyberám farby, nie chróm. Chróm totiž vedie teplo horšie ako lak a výkon takého radiátora je nižší o cca 20 až 25%.

Na sušenie uterákov v kúpeľni si okrem radiátora môžete zvoliť aj elektrické sušiče, ktoré môžu vyzerá ako rebrík alebo len ako tyč s háčikom.

Elektrický sušiak Kares na uteráky

Elektrický sušiak na uteráky. Zdroj: http://www.pmh-co.eu/sk/produkty/susiak-kares-p34.html

Možností ako si dopriať pocit tepla v kúpeľni máte veľa a nie všetky som uviedol v tomto článku. Pri návrhoch kúpeľní sa však najčastejšie stretávam s rebríkovými radiátormi a preto som spísal podstatné veci, na ktoré sa klienti často pýtajú.

V najbližšom článku vám prezradím moje tipy pre výber vhodnej vane.

A nezabudnite zdieľať tento článok so všetkými, ktorým môže pomôcť. 🙂

Referencie

Slováková – Senec

rekonštrukcia obývacej izby tv stena na mieru

S návrhom som spokojná a najviac oceňujem profesionalitu a výbornú komunikáciu. Už pri prvom návrhu sa dostavil wau efekt. Čítať ďalej „Slováková – Senec“

Mária – Stará Ľubovňa

kupelna cierny mramor

Komunikácia s Vami bola výborná, vedeli ste vždy usmerniť, poradiť. Oceňujeme komplexnú službu v oblasti dizajnu, obrovskú úsporu času, vďaka realistickej vizualizácii minimalizácia stresu z toho, ako to bude vyzerať. Čítať ďalej „Mária – Stará Ľubovňa“

Július Marton – Prešov

Bol som veľmi milo prekvapený keď som uvidel prvé návrhy a preto by som služby dizajnéra určite odporučil aj známym. Veľmi pekná práca. Čítať ďalej „Július Marton – Prešov“

Bezplatné vypracovanie cenovej ponuky

Rezervujte si svoj návrh čo najskôr. Voľné termíny - Január 2022.

Ďalšie príspevky

Slováková – Senec

S návrhom som spokojná a najviac oceňujem profesionalitu a výbornú komunikáciu. Už pri prvom návrhu sa dostavil wau efekt. Prečítať celé hodnotenie „Slováková – Senec“

rekonštrukcia obývacej izby tv stena na mieru

Mária – Stará Ľubovňa

Komunikácia s Vami bola výborná, vedeli ste vždy usmerniť, poradiť. Oceňujeme komplexnú službu v oblasti dizajnu, obrovskú úsporu času, vďaka realistickej vizualizácii minimalizácia stresu z toho, ako to bude vyzerať. Prečítať celé hodnotenie „Mária – Stará Ľubovňa“

kupelna cierny mramor

Július Marton – Prešov

Bol som veľmi milo prekvapený keď som uvidel prvé návrhy a preto by som služby dizajnéra určite odporučil aj známym. Veľmi pekná práca. Prečítať celé hodnotenie „Július Marton – Prešov“

Michal – Čaklov

Najviac oceňujeme komunikáciu, ktorá bola na jednotku a priestor na vyjadrenie k návrhom.
Už pri prvých návrhoch sme si povedali wow. Na základe komunikácia a profesionality určite odporúčame. Prečítať celé hodnotenie „Michal – Čaklov“

industriálny štýl tv steny

Peter Fecko – Tročany

Najviac si ceníme jeho čas a ochotu chodiť s nami po obchodoch a vyberať dlažbu, podlahu, svietidlá, dvere….a všetko, s čím sme si s manželkou neboli istý, či by sa to do izieb hodilo. Oceňujem hlavne priateľský a profesionálny prístup, krásne grafické výstupy… Prečítať celé hodnotenie „Peter Fecko – Tročany“

krb s tv stenou v obývačke
Nezmeškajte nové projekty a návrhy

Nezmeškajte nové projekty a návrhy

Páči sa vám moja práca? Dostávajte inšpirácie priamo na váš email.

Vaše prihlásenie bolo úspešné. Skontrolujte si prosím Vašu e-mailovú schránku kde som Vám poslal aktivačný e-mail.

Pin It on Pinterest

Zdieľaní
Zdieľať príspevok