Návrh kúpeľne – prečo a aký radiátor si vybrať

Stručný sprievodca pri výbere vhodného radiátora do novej kúpeľne.

V predošlom článku som písal o hľadaní inšpirácie pred samotným zariadením novej kúpeľne. Uviedol som vám zopár tipov ako a kde hľadať skvelé inšpirácie, ktoré vám pomôžu pri plánovaní vašej vysnívanej kúpeľne. Dnes sa spolu pozrieme na kúpeľňový radiátor a povieme si aký výkon radiátora budete potrebovať k tomu aby ste sa cítili príjemne vo svojej kúpeľni.

Pri riešení hrubej stavby a príprave rozvodov v kúpeľni je potrebné myslieť okrem vody a odpadu aj na umiestnenie a napojenie kúpeľňového radiátora.

Prečo uvažovať nad radiátorom v kúpeľni?

Možno si poviete, že vám radiátor netreba, pretože máte podlahové kúrenie, či už elektrické alebo teplovodné. V takom prípade sa zamyslite nad tým ako a kde budete sušiť mokré osušky a uteráky. Asi poputujú priamo do práčky, alebo …….ich necháte uschnúť na sušiaku. 😉 No dá sa to vyriešiť aj elegantnejšie, pomocou kúpeľňového radiátora.

Ak ste ešte stále presvedčený, že radiátor jednoducho nepotrebujete, tak vám uvediem jeho ďalšie výhody:

  • Väčšinu rebríkových radiátorov môžete napojiť na čisto elektrickú prevádzku. Takže si doprajete pocit tepla a príjemnú atmosféru aj v prechodnom období mimo vykurovacej sezóny.
  • Elektrinu k radiátoru dotiahnete kedykoľvek pred nalepením obkladov, takže chýbajúce rozvody nie sú prekážka.
  • Vďaka radiátoru napojenom na podlahové kúrenie máte v kúpeľni rýchlejší nábeh tepla.
  • V zime si dokážete rýchlejšie usušiť vlhké oblečenie.
  • Dizajnové radiátory sú praktickým a dnes už aj elegantným doplnkom kúpeľne, takže máte 2v1 (napríklad radiátor so integrovaným zrkadlom). 😉

Radiátor Nila So Zrkadlom

Radiátor so zrkadlom Zdroj: http://www.lotosan.sk/obchod/vykurovanie/nila-radiator/

 

Možnosti napojenia

Spôsobov ako napojiť rebrík k prísunu tepla je viacero a určite ste o niektorých už aj počuli. Nebudem do detailov popisovať všetky možnosti ale poviem vám zaručené tipy ako to urobiť podľa mňa čo najlepšie. B-)

Väčšina nových kúpeľní má v dnešnej dobe už podlahové vykurovanie. Ak máte takýto spôsob kúrenia a chcete mať v kúpeľni radiátor, tak požiadajte majstrov aby vám spravili tzv. “odbočku” pre radiátor. Voda z podlahovky vám prebehne cez radiátor a pokračuje ďalej do podlahovky. Zvyčajne to je možné urobiť ešte pred vyliatím poteru.

Vzdialenosť rúrok medzi prívodom a spiatočkou do podlahovky odporúčam nechať na 5cm.

Nedávajte si robiť rozvody na rozmer podľa šírky radiátora napríklad na 60cm. Vysvetlím aj prečo.

Ak budete mať rozvody na 5cm tak tam kúrenár použije tzv. jednobodové pripojenie. Na takéto pripojenie na nasunie radiátor, ktorého šírku si viete prispôsobiť až vo finále. Ak tam teraz spravíte rozvody na šírku povedzme 60cm a neskôr nájdete nádherný dizajnový radiátor so šírkou 50cm tak máte problém.

Ďalšou výhodou je aj to, že ak radiátor napojíte v jednom bode, tak druhé pripojovacie miesto zostane voľné na prípadné dodatočné napojenie elektrickej tyče. A tak si jednoducho vytvoríte radiátor s kombinovanou prevádzkou, ktorý si zapnete kedykoľvek počas roka. Aj keď ešte nie je spustené kúrenie.

Ak nemáte podlahové kúrenie, tak stále môžete radiátor napojiť na čisto elektrickú prevádzku. Zhruba 20 až 30cm nad podlahou si nechajte spraviť prívod 230V, na ktorý neskôr napojíte elektrickú vykurovaciu tyč. Pri tomto spôsobe sa ešte na chvíľu zastavíme. Ak má byť totiž radiátor hlavným vykurovacím telesom tak je vhodné uvažovať aj nad jeho výkonom. Aby ste mali príjemný pocit keď vyjdete zo sprchy.

 

Výkon radiátora

Existuje mnoho spôsobov výpočtov pre odhad odporúčaného výkonu radiátora v kúpeľni. Mne sa osvedčil tento. Odmerajte si šírku, dĺžku a výšku kúpeľne. Použite vzorec na výpočet objemu miestnosti.

Šírka v metroch * dĺžka v metroch * výška v metroch= objem kúpeľne v metroch kubických.

Tento údaj vynásobíme koeficientom 40 (novostavby) prípadne 50 (rekonštrukcia). Výsledné číslo je odhadovaný odporúčaný výkon radiátora.

Tento údaj si porovnajte s výkonom uvedeným pri popise rebríka a ak je rovnaký či vyšší tak je všetko ok. Ak bude aj o málo nižší tak by to malo byť taktiež v poriadku, pretože celkový objem miestnosti bude reálne menší o objem nábytku, sanity…rovnako je kúpeľňa sčasti zohrievaná aj od susediacich izieb.

 

Aký tvar – farbu vybrať pre radiátor?

A teraz prichádza to najdôležitejšie z pohľadu dizajnu. Výber tvaru radiátora nenechávajte na náhodu a určite sa nerozhoduje len podľa ceny. Drahšie radiátory majú zvyčajne aj okrem značky aj určité praktické výhody, ktoré nemusíte na prvý pohľad vidieť. Možno vám o nich ani v predajni nepovedia a tak môžete mať pocit, že kupujete predražený sušič na uteráky.:-D

Ak sa pozriete na niektoré rebríky pohľadom dizajnéra, tak uvidíte rozdiely napríklad v ich uchytení na stenu, ktoré je umiestnené tak, že vôbec neprekáža pri sušení uterákov. Na takom rebríku vysušíte naraz viac uterákov, čo je vhodné napríklad pre rodiny s deťmi. Až pri jeho používaní si poviete, že to bola dobrá kúpa a budete mať z nej výborný pocit. Takýchto detailov môže byť viac, len ich treba hľadať, alebo si nechať poradiť od odborníka.

Čo sa týka farby radiátora, tak tu jednoznačná odpoveď neexistuje. Existujú ale určité pravidlá, ktorých sa držím pri návrhu kúpeľne.

  • Ak je umiestnenie radiátora niekde za dverami, v kúte tak ho zvyčajne vyberám tak aby nepútal na seba pozornosť. Pozornosť radšej presuniem pomocou farieb a dekorácií na inú časť kúpeľne.
  • Ak je blízko pri umývadle tak môže byť aj farebný, dizajnový, no jeho tvar a farbu vyberám podľa celkového návrhu kúpeľne. Niekedy je kontrastný k obkladom, inokedy splýva.
  • Keď má byť blízko dosahu vody a má sa jednoducho udržiavať, tak určite nevyberám chrómové prevedenie.
  • Ak je to hlavné vykurovacie teleso, tak vyberám farby, nie chróm. Chróm totiž vedie teplo horšie ako lak a výkon takého radiátora je nižší o cca 20 až 25%.

Na sušenie uterákov v kúpeľni si okrem radiátora môžete zvoliť aj elektrické sušiče, ktoré môžu vyzerá ako rebrík alebo len ako tyč s háčikom.

Elektrický Sušiak Kares Na Uteráky

Elektrický sušiak na uteráky. Zdroj: http://www.pmh-co.eu/sk/produkty/susiak-kares-p34.html

Možností ako si dopriať pocit tepla v kúpeľni máte veľa a nie všetky som uviedol v tomto článku. Pri návrhoch kúpeľní sa však najčastejšie stretávam s rebríkovými radiátormi a preto som spísal podstatné veci, na ktoré sa klienti často pýtajú.

V najbližšom článku vám prezradím moje tipy pre výber vhodnej vane.

A nezabudnite zdieľať tento článok so všetkými, ktorým môže pomôcť. 🙂

Ako zariadit kuchynu v skandinavskom style online kurz

Vytvorte si svoju vysnívanú kuchyňu: Naučíme vás ako na to!

Spustili sme náš úplne prvý online kurz, ktorý vás naučí všetko potrebné na efektívne zariadenie kuchyne do najmenších detailov.

Využite špeciálnu úvádzaciu cenu a začnite svoju cestu k novej kuchyni ešte dnes.

Sledujte náš Instagram

Najnovšie projekty a zákulisie našej práce

391 Príspevky
947 Sledovatelia
Prvé návrhy dizajnu dennej časti domu pre mladý pár.
Jedná sa o novostavbu domu, ktorý je zatiaľ ešte len ako hrubá stavba a rozvody elektriny sa teda budú riešiť na základe navrhnutého dizajnu interiéru.

Návrh vychádza z prvotného návrhu 2d dispozície, ktorý sme pre klientov vytvorili počas bezplatnej video konzultácie, na základe ktorej sa rozhodli využiť aj naše ďalšie služby. 😉

Ich predstava bola kombinácia kašmír/satin s drevom a trochou zelenej farby. Po zaslaní inšpirácii a úvodnej konzultácii vznikol tento návrh, ktorý je v procese pripomienkovania.

Ako sa vám páči?

#interierovydizajn #domov #3dinterier_pastorcak #dizajninterieru #interierovydesigner #rodinnydom #kasmir #modernliving #olivegreen
Krb v strede obývacej haly môže byť občas ťažké navrhnúť tak, aby zapadol do celkového dizajnu.

V tomto prípade sme navrhli krb, ktorého spodná časť je po stranách rozšírená čím vznikli miesta na ďalšie príležitostné sedenie hostí.

Neviete si predstaviť svoj nový domov? Zaujali vás naše návrhy?

Napíšte nám správu a radi vám pripravíme nezáväznú cenovú ponuku za návrh dizajnu interiéru na mieru a presne podľa vašich predstáv.

#obyvacka #designinterieru #interierovydesigner #vizualizacia #domov #interierovydizajnslovensko
Ako využiť výraznú farbu v interiéri?
No predsa tak, že ňou upútame na nejaký pekný dizajnový prvok - napríklad kreslo, ktoré pri svetlej sedačke skutočne vynikne.

Potrebujete poradiť so svojim interiérom? Neváhajte nám napísať správu. Radi vám pomôžeme.

#uputajma #akonafarby #navrhyinterierov #3dinterier_pastorcak #modernizariadanie #style
Návrh interiéru obývacej haly v rodinnom dome.

Veľkoformátové lesklé mramorové dlažby v kombinácii s mramorovou stenou, ktorá prechádza až na poschodie pôsobia skutočne výnimočne.
Oranžové kreslo dokonale ladí s kovovým dizajnom krbu v strede miestnosti a určite zaujme každú návštevu.

Páči sa vám netradičný dizajn interiérov? Alebo preferujete skôr niečo menej výrazné? Prispôsobíme sa vašim predstavám a snom. Napíšte nám správu s čím potrebujete pomôcť. 🙂

#mramor #luxusnydomov #interierovydizajn #3dinterier_pastorcak #interierovydizajner #rodinnydom
Všetko spolu súvisí a pri interiéroch zvlášť.

Aj preto sme sa pri výbere názvu spoločnosti a tvorbe loga snažili čo najlepšie vyjadriť našu hlavnú myšlienku:
"Dokonalý interiér sa skladá z 3 dôležitých častí/dimenzií, ktoré sú vzájomne prepojené".

To je hlavný význam názvu 3dinterier, ktorý zároveň vyjadruje aj jednu zo súčastí našej práce a tou sú 3d vizualizácie interiérov.
Spojili sme preto 3 dimenzie a 3d vizualizácie.

Naše logo tvorí kruh (celok) rozdelený na 3 časti, bez ktorých by nebol kruh kompletný.
Sú to 3 dimenzie interiérového dizajnu:
- zariadenie
- materiály
- osvetlenie

Ak vynecháme pri návrhu ktorúkoľvek z dimenzií, vznikne nám všetko len nie dokonalý, funkčný a príjemný interiér.

Pri návrhu každého interiéru musia všetky 3 dimenzie vzájomne spolupracovať a fungovať. Každá z dimenzií má svoje dôležité postavenie a význam pri tvorbe príjemného domova.

A to je to čo nás na tom najviac baví. Tá prepojenosť všetkého so všetkým. Každý detail v interiéri má svoj význam a je tam z určitého dôvodu.

Ak plánujete svoj nový domov a chcete aby bol presne podľa vašich predstáv, tak nám napíšte. Radi vám predstavíme možnosti spolupráce a proces ako postupujeme pri každom návrhu interiéru.

#interierovydizajn #navrhyinterierov #bytovydizajn #3dinterier_pastorcak #navrhinterieru #rodinnydom
Mramor je opäť na vzostupe a stále častejšie sa stáva súčasťou aj našich návrhov interiérov.

Nechajte sa inšpirovať interiérmi, s ktorými nám pomáhala umelá inteligencia.
Zadali sme jej pomerne presnú predstavu o zamýšľanom dizajne, a nechali sme aby nám vytvorila niekoľko obrázkov.
Tie sme následne pretavili do návrhu a vizualizácií interiéru pre našich klientov.

Náš návrh predstavíme už čoskoro - nezabudnite nás sledovať.

Páči sa vám tento dizajn? Potrebujete pomôcť s návrhom vášho jedinečného bývania? Napíšte nám pre nezáväznú cenovú ponuku.
Návrh dizajnu priestrannej otvorenej kuchyne s naozaj veľkým kuchynským ostrovom.

Súčasťou ostrova je aj vinotéka s šikmými policami, sedenie pre 3 ľudí a nesmie chýbať ani varná zóna.
Farebná kombinácia prírodného dubu, bielej matnej a kašmírovo šedej dlažby je jednoducho nadčasová.

Páči sa vám naša práca? Pre nezáväznú cenovú ponuku alebo bezplatnú konzultáciu vášho interiéru nám napíšte správu.

#interierovydizajn #byvanie #bytovydizajn #interierovydizajner #interier #vizualizacia #dizajn #interierovydesign #kuchyna #style #rodinnydom #dizajninterieru #navrhinterieru #3dinterier_pastorcak
Návrh dizajnu kuchynskej linky v rodinnom dome v Poprade.

Súčasťou ostrova je aj vinotéka s šikmými policami, sedenie pre 3 ľudí a nesmie chýbať ani varná zóna.
Farebná kombinácia prírodného dubu, bielej matnej a kašmírovo šedej dlažby je jednoducho nadčasová.

#interierovydizajn #byvanie #bytovydizajn #interierovydizajner #interier #vizualizacia #dizajn #interierovydesign #kuchyna #style #rodinnydom #dizajninterieru #navrhinterieru #3dinterier_pastorcak