Ako je to s farbami v interiéri?
Nedávno som písal článok o farbe pre rok 2019. Pri návrhu farieb do interiéru sa mnoho ľudí riadi zlatým pravidlom, že bielou sa nič nepokazí. Súčasný trend túto teóriu len podporuje a prevažná väčšina interiérov má takmer všetky steny biele a kontrast je tvorený nábytkom, doplnkami a podlahou. Na tom nie je nič zlé a ak patríte aj Vy ku konzervatívnejším typom, tak tým určite nič nepokazíte.
Ak máte radi aj odvážnejšie riešenia tak určite viete, že si musíte dávať pozor aby ste to s “odvahou neprestrelili” 😀
Netradične-tradičné postupy pri návrhu farby na stenu
Zvyčajným postupom pre zvýraznenie určitej časti interiéru je využitie kontrastu, napríklad tmavšej steny a svetlejšieho nábytku. Vždy však ale používajte vzájomné príbuzné varianty farieb v kombinácii s neutrálnymi farbami. Na oživenie môžete veľmi jemne použiť nejaký doplnok v komplementárnej farbe k najvýraznejšiemu odtieňu.
Geometrické tvary na stene
Možno si poviete, že geometrické tvary patria maximálne tak do detskej izby, no opak je pravdou. Ak sú správne zvolené tvary a farby tak celý interiér dokážu oživiť a dodať mu netradičný výraz. Označením geometrické tvary mám na mysli skôr jednoduchšie tvary – pásy, trojuholníky – väčších rozmerov.
Správne zvolená paleta farieb dokáže divy. Veď posúďte sami. Jemná púdrová ružová, kombinovaná s neutrálnou šedou.
Takáto kombinácia pre farby na stenu je ideálna do študentskej alebo detskej izby a zámenou ružovej za okrovú, či pastelovo modrú získate chlapčenské prevedenie 😉
Odvážnejšie farebné kombinácie
Farby na stenu si môžete vybrať aj sami, ale lepšie spravíte ak sa poradíte s odborníkom, pretože nesprávne zvolená kombinácia farieb môže pôsobiť agresívne a unavovať oči.
Odvážnejšie farby je vhodné vyberať oveľa opatrnejšie, ale pri správnej kombinácii je efekt oveľa lepší.
Takáto kombinácia okrovej, čiernej a bielej dokáže dodať aj klasickej predsieni netradičný vzhľad. Priame horizontálne línie pôsobia pokojne a priestor opticky predĺžia, zatiaľ čo šikmé tvary mu dodávajú hravosť a energickosť.
Pre najodvážnejších existujú farebné kombinácie a tvary, ktoré pôsobia energicky a zároveň striedmo. V taktom prípade je najlepšie použiť tieto farby iba na jednu stenu v interiéri a zvyšok interiéru zladiť vo forme doplnkov.
Návrh obývacej izby – farby na stenu
Všetky vyššie spomenuté informácie je možné využiť aj pri návrhu Vášho bývania, tak ako som ich využil aj ja pri návrhu obývacej izby pre moju klientku.
Netradične tvarovaná menšia obývacia izba s kuchyňou si vyžadovala netradičné riešenie. Keď sme mali dispozíciu hotovú tak bolo na čase vyriešiť farebnú kombináciu stien, pretože všetky steny v bielej farbe by pôsobili fádne a nezaujímavo. Výraznejšia farba na najdlhšej stene miestnosť zmenšovala a zvyšné steny boli tak krátke a nevýrazné,
A tak som pastelovú farbu použil na 3 steny pričom som využil šikmé tvary, čím som opticky prepojil obývaciu časť a oddelil ju od kuchynskej.